За мен Занзибар винаги е бил бар с пластмасови палми, скъпи, блудкави коктейли и сервитьорки по зебло. Но ето че петима пишман пътешественици се вързваме на акъла на Дими и Ката, и се вдигаме да видим оригинала. За първи път ми е Африка, за първи път отвъд Екватора!
На летището в Занзибар ни посреща Абдул Бербатов. Говори великолепен български. Оказва се също, че пее добре, с извивки: “Никога цвете не ти подариииих, мильята ми танцува сама, само че с дарууук…” Меди и Галена му били кумири! Нашата малка, нездравословно интелектуална групичка е на косъм да се качи обратно в самолета. Меди! Кой, по дяволите, е Меди!? Слава Богу, гледките наоколо бързо ни поглъщат.
Курортът ни е рай! Бели къщички със сламени покриви сред палми и цветя, прохладни каменни алеи в лабиринт от зеленина. Правиш крачка и стъпваш на искрящ пясък, на брега на спокоен океан. Иде ти да разпериш ръце и да запееш “Хей, море широко, широко зелено! Хей, Индийски океан ти роден наш!” Но вместо теб запява фолклорен ансамбъл “Занзибаре” - мъжете лопат по едни тарамбуки, а жените вият ужасяващо като тежко ранена Петя Буюклиева. Поне не изядоха никого. Толкова по въпроса с културната програма по посрещането.
Оказа се, че хавлийката, която приятелката ми Цвети ми подари на тръгване, си е направо бозава в сравнение със занзибарските цветови съчетания! А аз й виках, че с такова ярко нещо Илон Мъск ще ме види от Марс чак! Не и в Занзибар. Не и в Занзибар!
-Много си красива. Имаш хубава жълта коса. Това на краката ти какво е?
-Педикюр се нарича. Прави се с една малка
четчица. Виж, приятелките ми имат и по ръцете. Маникюр.
-Майка ми няма такава боя. Тя е стара. Подпира
се с тояга.
Като го гледам, няма 20. Ако го е родила в тийнейджърските си години, трябва да е на около 40. Каква тояга, каква старост! Момчето е масаи, с фалшиво копие и дървена сабя на кръста. Представя се като Кока Кола. Те всички са си измислили такива имена, за да е по-лесно за туристите - Кока Кола, Ананас, Мама Африка. Кой ще запомни Олоапари или Комгобоана. Обикалят плажа, заграждат курортистите и настойчиво предлагат дрънкулки и парцалки. Не преминават границата, очертана с греди между курорта и океана.
-
-Ти ще ме учиш на
английски. Да спечеля пари и да си купя паспорт. И да си намеря
работа. Мечтая също да не съм черен. Черен е проблем.
Ох, моето момче! Проблем е и още как! Олоапари
- масайският воин с големите мечти и нищожните шансове!
Образованието изобщо не им е сила. Миш, мениджърка в курорта, убедено ни обяснява, че жените в Танзания били много повече от мъжете и поради тази злощастна диспропорция многоженството-до 4 жени на мъж, било позволено. Душко, що не чукна в нета, както направих аз, защото ми стана странно как без война и бедствие майката природа така се е объркала. Мъжете ви лъжат най-безочливо, с любезното съдействие на Аллах. Диспропорция няма и никога не е имало! Не й го казах. Жената и без това е негърът на света, както пееше Джон Ленън.
Многоженството има и някои условности. Една жена струва 25 крави в масайска валута, или 1,000 долара. Ако жената забременее или избяга от къщи с любимия си, плащането не отпада, но понеже е по спешност, женихът може да си вземе жената на лизинг, тоест да я плати на вноски.Хапваме великолепна морска храна под палмови шатри. Следва гмуркане сред мързеливи рибоци и снимки стил Плейбой Трета Възраст на бялата пясъчна коса по средата на нищото, където водата и животът са ни до артритните колене.
Стоун Таун е в списъка на световното културно
наследство на Юнеско. В мръсният лабиринт от тесни
прохладни улици бъка от магазинчетата, където в 21 век посоката на размяната се е
обърнала - Запада дава злато на местните за мъниста, стъкълца и джунджурийки. Португалците вдигнали катедрала в 15 век, арабите я
срутили в 16 век, за да използват камъните за крепост. После оманският султан я поразбутал колкото можал през 19 век, за да
използва камъните за харема на 99 си жени. Харемът изгорял до основи в началото
на 20 век. Когато
Занзибар станал британски протекторат, англичанките ползвали крепостта за тенис
корт, да не им зяпат голите крака. Тревната
настилка и до днес е първокачествена!
В края на 19 век Занзибар бил в икономически възход. Тогавашният султан Баргаш (този с 99-те жени), се втурнал да строи палати. В стремежа си да изкопира разкоша на индуските дворци, внесъл пълчища индийски дърворезбари. Красиви резбовани врати украсяват града.
Вратите са фетиш и днес. Занзибарецът може къща да няма, но ще тури резбованата врата. Ако не може да си позволи дървена, ще тури желязна, стига да има шарени орнаменти (нещо като колаж от луксозните гаражни врати-самоделки в Люлин 5).През 1964 Занзибарският народ най-после си извоювал свободата и си построили едно
голямо Столипиново. Всъщност, Столипиново е китна градина в сравнение с това,
което са си построили. Но са лежерни. Хакуна матата! Само споко! И поле-поле. Бавно и полека.
Има места, в които не успяхме да влезем. Например не посетихме нито един музей, което за нас е също толкова нетипично, колкото рязко да станем въздържатели. Дори къщата на Фреди Мъркюри не уважихме. Има и места, в които не посмяхме да влезем. Например този ресторант в един заден двор на Стоун Таун.
Посрещаме Нова година с мил купон. Готвачката от кухнята е награбила прозрачен френски чичо и го върти в страстна салса. Абаносовият дългуч от рецепцията кърши снага със злобната моралистка от бара, която все се правеше на ударена и ни пробутваше безалкохолно мохито. Тази вечер е добра и усмихната. Сервитьорчетата си правят кръгче и се редуват за соло в центъра. Повтаряме стъпките на веселия африкански танц заедно, като балета на Шакира. Няма “Бяла роза”, няма гърмежи и дим. Шампанско и танци до захлас на плажа, под звездите!
Последната вечер
с Дими и Ката предизвикахме
фурор, когато се изтупахме в традиционните канги. Кангата е ежедневното
облекло на занзибарките. Цветовите съчетания са направо
налудничави! Всяка канга има послание. От “Не ме закачай днес” до “Мъжът ми харесва
всичко в мен.” На нашите пише “Богатите жени с
хилядата крави ги чакат още много приключения!” Или не беше точно това? Със суахилто сме Хакуна Матата.
Няма коментари:
Публикуване на коментар